Skip to content

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe: podejście patofizjologiczne Reakcje jelit: Zrozumienie objawów przewodu pokarmowego ad

2 lata ago

478 words

Prowadzone są dyskusje na temat osi mózg-mózg oraz wykorzystania i niewłaściwego wykorzystania włókien. Druga część dotyczy powszechnych zespołów funkcjonalnych , w tym drażliwego jelita , terminu używanego przez Thompsona w celu objęcia wszystkich objawów wynikających z nieprawidłowej funkcji lub nieprawidłowego postrzegania funkcji jakiejkolwiek części przewodu żołądkowo-jelitowego. Istnieją dyskusje o globusie brzucha, niestrawności niewydolnej, burbulencji (objawy gazowe, takie jak odbijanie, wzdęcia i wzdęcia), drażliwego przełyku, zaparcia, biegunki czynnościowej, prokalgii fugax, przewlekłego brzucha i oczywiście zespołu jelita drażliwego. . Ostatnia część poświęcona jest takim zagadnieniom jak: choroba uchyłkowa, stosowanie środków przeczyszczających, rola leków w drażliwych jelitach oraz nieodłączne wady badań klinicznych w ocenie terapii lekowych. Ostatni rozdział opisuje i demistyfikuje powszechnie stosowane testy i procedury. Podobnie jak Greenberger, Thompson jest utalentowanym nauczycielem i klinicystą z talentem do jasnej ekspozycji. W książce poświęconej chorobie funkcjonalnej skierowanej do świeckich widzów, ta ma zaskakująco wiele odniesień i zawiera dość rygorystyczną krytykę literatury. Anegdoty obfitują. Na przykład opowieść opowiadana jest o mężczyźnie, któremu zaoferowano światło, tak samo jak starał się stłumić beknięcie. Dyskretnie pozwolił gazowi wydostać się z jego nosa, a dwa płomienie w kształcie wachlarza wystrzeliły mu z nosa jak smok . Dodaje Thompson krzywo: być może takie osoby powinny unikać pracy jako strażacy i spawacze .
Ostatecznym pacjentem z chorobą funkcjonalną jest ten, kto ma chroniczny ból brzucha, który nie poddaje się objaśnieniu – tak zwana kobieta brzuszna (lub mężczyzna). Tutaj Thompson cytuje z Hutcheson:
Nieustający popyt na współczucie i zrozumienie sprawia, że kobieta brzuszna jest prawdziwym wampirem, wysysając witalność ze wszystkich, którzy się do niej zbliżają. Pół godziny z nią redukuje jej lekarza do konsystencji żucia sznurka i jest dla niego bardziej wyczerpujący niż cała reszta jego codziennych wizyt, ponieważ zawsze odkrywa nowe objawy, nie dopuszcza żadnej poprawy swojej kondycji i ma sprzeciw wobec wszystkiego, co jest proponowane.
Jak dobrze znamy tego pacjenta!
Funkcjonalna choroba przewodu pokarmowego może być odbiciem stanu zarodkowego naszego zrozumienia jelitowego układu nerwowego i jego interakcji z centralnym układem nerwowym. Wysoka częstość występowania czynnościowych dolegliwości żołądkowo-jelitowych sugeruje, że mogą one reprezentować skrajności w szerokim zakresie funkcjonowania żołądkowo-jelitowego. Być może z czasem współczesna nauka znajdzie bardziej precyzyjne wyjaśnienia, a te istoty wkroczą do książki takiej jak Greenberger. Na razie jednak książka Thompsona jest odświeżającym i uspokajającym wkładem w dziedzinie funkcjonalnej choroby żołądkowo-jelitowej. Chociaż skierowany jest do pacjentów, może być zalecany tak samo ich lekarzom.
Llewellyn I. Kitchin, MD
Lawrence S. Friedman, MD
Jefferson Medical College, Filadelfia, PA 19107

[patrz też: tartriakson, szpital 40 lecia wrocław, barizola dzierżoniów ]

0 thoughts on “Zaburzenia żołądkowo-jelitowe: podejście patofizjologiczne Reakcje jelit: Zrozumienie objawów przewodu pokarmowego ad”