Warning: Declaration of WPRandomPostsWidget::update($new_instance) should be compatible with WP_Widget::update($new_instance, $old_instance) in /home/hydra12/ftp/ith.com.pl/wp-content/plugins/wp-random-posts/randomposts.php on line 38
Właśnie tutaj próbuję ocalić kilka żyć: opowieści o życiu i śmierci od ER ad – ITH – Przychodnia Rzeszów
Skip to content

Właśnie tutaj próbuję ocalić kilka żyć: opowieści o życiu i śmierci od ER ad

2 lata ago

489 words

Krew spłynęła kaskadą na podłogę. W miejscu, w którym stoisz, są dwa cale krwi. Twoje buty są w nim przesiąknięte. Widząc jej oczy, wyczuwamy intensywne zamieszanie w jej umyśle. Pomyśl, pomyśl , ona pręży się, próbując każdego możliwego sposobu przywrócenia normalnego rytmu kobiecemu trzepotaniu, upadającemu sercu. Nawet wtedy, gdy na zewnątrz dowodzi wysiłkiem resuscytacyjnym, Grim swobodnie ujawnia prywatne naciski i niepewności z każdej mijającej chwili podczas złotej godziny – pierwszej, krytycznej godziny, kiedy pacjent może albo żyć, albo umrzeć. I chociaż może uznać poświatę pochodzącą z odwracania śmierci, przyznaje się do swoich współpracowników, do przypadkowości lub do kosmicznego niedopatrzenia. Podziękowałem Bogu. . . za uratowanie mojej żałosnej dupy po raz kolejny , mówi po jednym przypadku, wyjaśniając, że praca, którą wykonuje, jest znacznie większa niż ona sama. W przeciwieństwie do presji – i luksusów – miejskiej amerykańskiej izby przyjęć, Grim donosi o masowej chorobie i cierpieniach, które widzi w Nigerii, a także w Bośni, gdzie podaje szczepionki setkom dzieci, a także w kraju niczyjej pomiędzy Kosowo i Macedonia, gdzie dryfuje w morzu duchowych uchodźców, szuka tych, którzy są chorzy i zbyt słabi, by szukać pomocy. W Nigerii napotyka mężczyznę, który leży oszalały z bólu, jego stawy są zamknięte, a jego głowa kołysana jest na kolanach brata. Ponuremu udaje się zdiagnozować tężec, a po samodzielnym odrodzeniu go – Chwalcie Boga, ale przepuśćcie penicylinę – musi kłócić się z miejscowymi medykami w nieudanej próbie ocalenia go, zasmucony brakiem odpowiednich środków, aby ulżyć w cierpieniu. W Stanach Zjednoczonych ludzie ranią siebie i siebie nawzajem z rozmysłem i są traktowani z najbardziej zaawansowaną opieką; gdzie indziej tysiące cierpi cicho.
Książka Grima będzie fascynującą lekturą dla każdego, kto interesuje się medycyną ratunkową. Nie przerywając przepływu swojej narracji, Grim tłumaczy terminy, które mogą być nieznane czytelnikom, takie jak odma opłucnowo-napięciowa i cewnik Foleya, w terminach potocznych. Jej kolorowe definicje są warte przeczytania dla wszystkich: agonalny rytm jest elektronicznym grzechem śmierci serca , a narzędzie do rozprowadzania żeber o imieniu Fienchetto jest duchem lekarza na tacce torakotomii. Tylko dla anencefalików najpierw ucieka się do słownika, aby wyjaśnić, dlaczego wizerunek jednego z nich wydaje szczególnie długo w pamięci. Z pokorą i jasnością, Grim udaje się przekazać niewyobrażalne horrory i epifanie, chodzenia po linii między życiem a śmiercią. Tutaj jest, gołe serce , mówi. I chociaż już to widzieliście, chociaż wydaje wam się, że nie powinno to być nic wielkiego, to czuje się absolutnie nieziemsko. Tak samo będzie z czytelnikami.
Linda A. Khym, MA
Boston, MA 02115

[hasła pokrewne: oscyloskop katodowy, stomatolog włocławek, próba rinnego ]
[patrz też: flixonase nasule, braveran skład, tanzo wągrowiec ]

0 thoughts on “Właśnie tutaj próbuję ocalić kilka żyć: opowieści o życiu i śmierci od ER ad”