Skip to content

Leczenie zatrucia Ciguatera gabapentyną

2 lata ago

527 words

Zatrucie Ciguatera u ryb spowodowane jest przez neurotoksynę (ciguatoxin) obecną w Gambierdiscus toxus dinoflagellate. Toksyna jest przenoszona przez roślinożerne rafy rybne do mięsożernych tropikalnych ryb rafowych, które są spożywane przez ludzi. Toksyna jest rozpuszczalna w tłuszczach i nie ulega inaktywacji w wyniku gotowania, zimna lub soku żołądkowego. Ponad 200 gatunków ryb zostało uwikłanych w zatrucia cyjanowodami, najczęściej spotykanymi są: rdzawa, czerwona lucjana i barakuda. Głównymi obszarami endemicznymi są wyspy Karaibów i Południowego Pacyfiku, gdzie częstość występowania wynosi od 50 do 500 przypadków na 10 000 ludności.1,2
Objawy zatrucia cibaterią, które rozwijają się od do 30 godzin po spożyciu zatrutych ryb, to nudności, wymioty, skurcze brzuszne i wodnista biegunka, a następnie objawy neurologiczne, takie jak odrętwienie i parestezja warg, języka i gardła; świąd, ból mięśni lub ostry ból w nogach; dysestezja, polegająca na odwróceniu odczuć zimna i ciepła; aw ciężkich przypadkach niedociśnienie, bradykardia i porażenie oddechowe. Objawy te mogą utrzymywać się przez miesiące i powtarzać się z przerwami. Nie ma skutecznego leczenia.1,2
Oceniliśmy dwóch pacjentów, którzy po połknięciu ciemnego gruzła w Dominikanie zatruwali się cyjanaterą; oba zostały skutecznie leczone gabapentyną. Pacjent był 30-letnią kobietą, która miała epizod biegunki podczas wakacji w Punta Cana. Kilka godzin później rozwinęła się dysestezja, a także intensywny świąd nóg, dłoni i piersi, który zwiększył się wraz z narażeniem na przeziębienie. Fizyczne badanie i wyniki badań laboratoryjnych były normalne. Pacjentka 2, 37-letnia kobieta, miała podobną historię, z wyjątkiem tego, że miała uogólniony świąd i ostre, strzelające bóle w nogach. U obu pacjentów objawy ustępowały i utrzymywały się przez kilka tygodni.
Miesiąc po wystąpieniu objawów pacjenci byli leczeni gabapentyną (400 mg doustnie trzy razy na dobę), z szybką poprawą. Dwadzieścia dni później zatrzymaliśmy lek; objawy powróciły w ciągu kilku godzin u obu pacjentów. Rozpoczęto leczenie gabapentyną, a pacjenci natychmiast odczuli objawy. Lek podawano następnie przez trzy tygodnie. Następnie pacjent miał jedynie niewielką dysestezję, a pacjent 2 odczuwał pewien ból w nogach, ale zdecydował się nie wznowić leczenia.
Gabapentyna jest lekiem przeciwpadaczkowym strukturalnie związanym z kwasem .-aminomasłowym, który został z powodzeniem zastosowany w leczeniu bólu neuropatycznego. 3.4 Uważamy, że ten lek jest skutecznym sposobem leczenia zatrucia cyguaterą.
Carlos M. Perez, MD
Patricia A. Vasquez, MD, DTM i H.
Cecilia F. Perret, MD, M. Trop.Ped.
Hospital Clinico Universidad Catolica de Chile, Santiago, Chile
4 Referencje1. Sodeman W. Trujące rośliny i ryby. W: Strickland GT, wyd. Tropikalna medycyna Huntera i pojawiające się choroby zakaźne. 8 ed. Filadelfia: WB Saunders, 2000: 879-89.
Google Scholar
2. Rakita RM. Zatrucie Ciguatera. J Travel Med 1995; 2: 252-254
Crossref MedlineGoogle Scholar
3. Morris GL. Gabapentyna. Epilepsia 1999; 40: Suppl 5: S63-S70
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
4 Laird MA, Gidal BE. Zastosowanie gabapentyny w leczeniu bólu neuropatycznego. Ann Pharmacother 2000; 34: 802-807
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
(48)
[przypisy: zwichnięty kciuk, złamanie kości łonowej, warpol agro ]
[więcej w: związek międzygminny ślęza oława, warpol agro, crann kraków ]

0 thoughts on “Leczenie zatrucia Ciguatera gabapentyną”

  1. Niedoczynność tarczycy to dość uciążliwa choroba i trzeba brać leki praktycznie cały czas