Warning: Declaration of WPRandomPostsWidget::update($new_instance) should be compatible with WP_Widget::update($new_instance, $old_instance) in /home/hydra12/ftp/ith.com.pl/wp-content/plugins/wp-random-posts/randomposts.php on line 38
Fizyczna choroba i depresja u starszych dorosłych: podręcznik teorii, badań i praktyki – ITH – Przychodnia Rzeszów
Skip to content

Fizyczna choroba i depresja u starszych dorosłych: podręcznik teorii, badań i praktyki

2 lata ago

512 words

Depresja, jedno z najczęstszych zaburzeń psychicznych, jest szczególnie rozpowszechniona wśród osób starszych. Dlaczego tak jest. Czy lata po 65 nie powinny być złotymi latami . Czy wolność od pracy i wychowywanie dzieci nie otwierają czasu na te odłożone przyjemności, takie jak golf, rejsy i czytanie dobrych książek. Jak wskazuje tytuł tej książki, jednym z powodów depresji wśród członków tej grupy wiekowej jest to, że nieuporządkowany nastrój często towarzyszy wielu chorobom fizycznym, na jakie cierpią osoby starsze. W wielu przypadkach depresja może być konsekwencją rozpaczy, która towarzyszy świadomości umysłowej i fizycznej słabości. W innych, sama choroba może powodować zmiany w mózgu, które są częściowo wyrażane jako depresja. Przykładami są choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Alzheimera i choroba Parkinsona, w których depresja może być bezpośrednim wynikiem utraty komórek nerwowych, które odgrywają rolę w kontroli nastroju. Depresja, która często towarzyszy chorobie niedokrwiennej serca, przewlekłej chorobie płuc i niewydolności naczyń mózgowych może odzwierciedlać zmniejszenie dostarczania utlenowanej krwi do pewnych obszarów mózgu i śmierć krytycznych komórek nerwowych.
Gdy depresja wiąże się z chorobą fizyczną, często jest odpowiedzią, kiedy choroba jest skutecznie leczona. Niemniej jednak około 25 procent starszych osób, które otrzymują leczenie z powodu chorób przewlekłych, również cierpi na depresję trwałą. Dopóki oni lub ich rodziny nie będą aktywnie poszukiwać leczenia tego problemu, często jest to ignorowane. Część tej książki, która będzie najcenniejsza dla praktykujących lekarzy, pokazuje, że ignorowanie depresji u pacjentów w podeszłym wieku jest nieodpowiedzialne, ponieważ istnieją bardzo skuteczne metody farmakologiczne i psychologiczne.
Szczególnie cenny jest rozdział 13 Farmakoterapia depresji geriatrycznej: przyjmowanie długiego poglądu autorstwa Reynoldsa i innych. Długi widok autorów mówi, że depresja w późnym okresie życia jest często przewlekłą, nawracającą chorobą, która pod wieloma względami przypomina bardziej tradycyjne choroby przewlekłe leczone przez internistów. Uznając potrzebę stałej opieki nad pacjentami, Autorzy założyli Klinikę Zapobiegania Depresji Late Life na Uniwersytecie w Pittsburghu, specjalistyczną klinikę zorganizowaną na wzór chorób powszechnych, takich jak nadciśnienie i cukrzyca.
Oprócz świadczonej usługi, klinika ta była również miejscem systematycznego, kontrolowanego placebo badania różnych form leczenia. Badania podsumowane w tym rozdziale pokazują skuteczność leków przeciwdepresyjnych, dobrze zdefiniowanej formy ograniczonej psychoterapii (zwanej psychoterapią interpersonalną ) oraz kombinacji tych dwóch. Ze względu na dowody na to, że kombinacja leków i psychoterapii działa najlepiej, personel kliniki preferuje tę kombinację, zalecając cotygodniowe wizyty aż do ustąpienia objawów i comiesięczne wizyty konserwacyjne po tym. Dobre wyniki często osiąga się w ciągu 4-12 tygodni od rozpoczęcia leczenia, a ostatecznie około trzech na czterech pacjentów wykazuje znaczną poprawę.
Jeśli chodzi o określone leki przeciwdepresyjne, klinika odniosła wiele wczesnych sukcesów z nortryptyliną, tricyklicznym antydepresantem, który był szeroko stosowany od dziesięcioleci
[hasła pokrewne: próba rinnego, zapalenie okołostawowe barku, zapalenie ochrzęstnej małżowiny usznej ]
[więcej w: flixonase nasule, braveran skład, tanzo wągrowiec ]

0 thoughts on “Fizyczna choroba i depresja u starszych dorosłych: podręcznik teorii, badań i praktyki”