Skip to content

Aktualna diagnoza i leczenie medyczne 1990

2 lata ago

465 words

Ten ogólny podręcznik medyczny jest przeznaczony do użytku mieszkańców, studentów i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Jest corocznie weryfikowana i obejmuje wszystkie aspekty medycyny wewnętrznej, w tym takie przedmioty jak psychiatria, okulistyka, medycyna zapobiegawcza, ginekologia i położnictwo. Niemal cały tekst odnosi się do dorosłych, a większość materiału przedstawiona jest w formie telegraficznej i obszernych tabelach. Jest kilka mocnych stron. Po pierwsze, materiał jest niezwykle aktualny, z wieloma odniesieniami z 1988 lub 1989. Obejmuje to nowe choroby, takie jak zespół chronicznego zmęczenia. Obecne zalecenia dotyczące leczenia są uwzględnione, takie jak Narodowy Program Edukacji Cholesterolowej, National Cancer Institute Clinical Alert (dotyczące leczenia pacjentów z rakiem piersi z ujemnym węzłem) oraz grupa zadaniowa US Preventive Services. Zalecenia obejmują takie nowe terapie jak ketokonazol do łojotoku, miejscowy metronidazol do trądziku różowatego, klomipraminę do zaburzeń lękowych oraz wysoki dawkę acyklowiru w leczeniu półpaśca.
Zakres medycyny dla dorosłych jest obszerny. Oprócz rozdziałów dotyczących wszystkich wspólnych aspektów chorób wewnętrznych, istnieją rozdziały dotyczące zarządzania powszechnymi objawami, takimi jak dyspareunia i wzdęcia. Rozdziały dotyczące takich dziedzin, jak psychiatria, profilaktyka i okulistyka są wystarczająco szczegółowe, aby umożliwić większości lekarzy radzenie sobie ze wspólnymi problemami.
Ta książka ma kilka innych mocnych stron. Tabele są niezwykle obszerne i jasne. Wiele tabel leków zawiera koszty porównawcze. Na początku wielu rozdziałów znajduje się sekcja zatytułowana Essentials of Diagnosis , która zawiera trzy lub cztery jasne, zwięzłe punkty.
Słabości książki są nieliczne. Po pierwsze, ponieważ nacisk kładziony jest na diagnozę i zarządzanie, zakres patofizjologii jest ograniczony. Po drugie, nie ma zdjęć i prawie żadnych rysunków. Jest to szczególna wada w takich sekcjach, jak te dotyczące dermatologii i okulistyki. Po trzecie, książka jest zbyt duża, aby była przenośna, więc trudno byłoby studentom medycyny i mieszkańcom mieć pod ręką.
Oceniając ogólną jakość tej książki, zadałem sobie pytanie, czy dodałbym ją do dwóch książek, które obecnie przechowuję w moim biurze, aby uzyskać gotowe referencje. Są to: Harrison s Principles of Internal Medicine (wydanie 11, Eugene Braunwald, red. New York: McGraw-Hill, 1987) i podręcznik Medical Therapeutics (25. wydanie, Washington University Department of Medicine i inni, red. Boston: Little, Brown, 1986). Obecna diagnostyka medyczna i leczenie uzupełnia te dwa elementy ze względu na obszerny zakres medycyny dorosłych, a ponieważ jej coroczna publikacja oznacza, że zawsze będzie aktualna. Za 34,50 $ ta książka to okazja. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej powinni rozważyć zakup go jako dodatek do książek, które są przydatne do codziennego użytku.
Karl L. Singer, MD
Exeter Family Medicine Associates, Exeter, NH 03833

[przypisy: warpol agro, tartriakson, flixonase nasule ]

0 thoughts on “Aktualna diagnoza i leczenie medyczne 1990”