Warning: Declaration of WPRandomPostsWidget::update($new_instance) should be compatible with WP_Widget::update($new_instance, $old_instance) in /home/hydra12/ftp/ith.com.pl/wp-content/plugins/wp-random-posts/randomposts.php on line 38
Zielona herbata i ryzyko raka żołądka w Japonii ad 6 – ITH – Przychodnia Rzeszów
Skip to content

Zielona herbata i ryzyko raka żołądka w Japonii ad 6

2 lata ago

390 words

Dlatego uważamy, że jest mało prawdopodobne, aby niepowodzenie zakażenia H. pylori maskowało odwrotny związek między ryzykiem raka żołądka a spożywaniem zielonej herbaty. Inną sprawą jest to, że 16 procent uczestników straciło czas na obserwację. Niemniej jednak proporcje nie różniły się w zależności od kategorii spożycia zielonej herbaty. Dlatego uważamy, że utrata obserwacji nie miała istotnego wpływu na obserwowane powiązania pomiędzy spożywaniem zielonej herbaty a ryzykiem raka żołądka.
Nasze wyniki są ogólnie zgodne z wynikami prospektywnego badania japońskich osób na Hawajach, w którym nie stwierdzono odwrotnej zależności pomiędzy spożywaniem zielonej herbaty a rakiem żołądka.12 Chociaż w tym badaniu nie było znaczącego wzrostu ryzyka raka żołądka wśród osób przy wyższych poziomach spożycia zielonej herbaty liczba zachorowań na raka żołądka była stosunkowo niewielka (108).
Nasze wyniki są sprzeczne z wynikami większości badań kliniczno-kontrolnych, które wykazują odwrotny związek między ryzykiem raka żołądka a spożywaniem zielonej herbaty.5-10 W tych retrospektywnych badaniach niektórzy pacjenci z rakiem żołądka mogli zmniejszyć spożycie zielonej herbaty przed rozpoznaniem z powodu ich objawów brzusznych. Ta zmiana w praktyce mogła skłonić do przypomnienia sobie przeszłego spożycia w taki sposób, że nie docenili prawdziwej konsumpcji, powodując fałszywe skojarzenia odwrotne. Badania epidemiologiczne wykazały, że pacjenci z nowotworem żołądka zmniejszają spożycie herbaty na dwa lata przed diagnozą20 i że na dokładność wycofania wcześniejszej diety silnie wpływa aktualna dieta. 21 To odchylenie częściowo tłumaczy różnicę w wynikach między badania prospektywne i case-control.
Stwierdziliśmy również, że nie ma związku między ryzykiem raka żołądka a spożywaniem czarnej herbaty lub kawy. Wyniki te są spójne z wynikami przeglądu przeprowadzonego przez World Cancer Research Fund, w którym stwierdzono, że prawdopodobnie żaden napój nie wiąże się ze zmniejszonym lub zwiększonym ryzykiem raka żołądka.22
Podsumowując, w prospektywnym badaniu kohortowym nie stwierdziliśmy związku – odwrotnego ani innego – pomiędzy spożywaniem zielonej herbaty a ryzykiem raka żołądka w Japonii.
[więcej w: usuwanie ósemek kraków, la bamba przemyśl, dentysta kościerzyna ]
[hasła pokrewne: wtm białystok, zapalenie ochrzęstnej małżowiny usznej, la bamba przemyśl ]

0 thoughts on “Zielona herbata i ryzyko raka żołądka w Japonii ad 6”